Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Čeští stavebníci odmítají, že by polystyren zvyšoval riziko požáru

4. 3. 2013

Čeští stavebníci nesouhlasí s tím, že by zateplení budov polystyrenem mohlo zvyšovat riziko vzniku a šíření požáru. O možné nebezpečnosti polystyrenových izolací se rozpoutala debata v Německu. Představitelé sdružení českých firem, které se zaměřují na zateplování budov, za tím vidí nekalý konkurenční boj.

Čeští stavebníci nesouhlasí s tím, že by zateplení budov polystyrenem mohlo zvyšovat riziko vzniku a šíření požáru. O možné nebezpečnosti polystyrenových izolací se rozpoutala debata v Německu. Představitelé sdružení českých firem, které se zaměřují na zateplování budov, za tím vidí nekalý konkurenční boj.

    O nebezpečnosti některých izolačních materiálů mluvil například šéf frankfurtských hasičů Reinhard Riese v časopisu Spiegel. Kritizoval vlastnosti izolačních systémů obsahujících Styropor, který má ztěžovat a zpomalovat hoření. "Jakmile ale jednou vzplane, pak hoří jako benzin," uvedl Riese, který se podílel na vyšetřování obrovského požáru na düsseldorfském letišti v roce 1996. Tehdy kvůli nedbalosti při svařování vzplanuly polystyrenové panely na střeše a zahynulo 17 lidí.

    Podobným polystyrenem je podle Rieseho izolováno velké množství obytných a komerčních budov, což prý ohrožuje jejich obyvatele.

    Zástupci českých stavebníků německé obavy krotí. "Nelze generalizovat, že by polystyren byl nebezpečnější než jiné izolační materiály. Vždy to totiž musíme posuzovat z toho pohledu, že izolant je součástí zateplovacího systému, který má různé protipožární prvky a opatření," podotkl předseda představenstva Cechu pro zateplování budov Milan Machatka.

    Stejný názor má předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene. "Všechny systémy používané na zateplení budov v Česku jsou bezpečné. Minerální vata je méně hořlavá, ale nehodnotíme jen izolant samotný, ale celý systém. Tam žádné rozdíly v bezpečnosti nejsou," řekl šéf sdružení výrobců pěnového polystyrenu.

    Diskusi o bezpečnosti polystyrenu v Německu přesto pečlivě sleduje. "Tato kampaň byla vyprovokována nekalým konkurenčním bojem. Jde o snahu získat výhodu na trhu," tvrdí Zemene. Obavy Němců podle něj nemají reálné opodstatnění, bezpečný je prý i starší typ polystyrenového zateplení.

    S českými stavebníky se shodne Marek Pokorný z ČVUT, který se požární bezpečností budov zabývá. "Je to věčný boj mezi výrobci minerální izolace a polystyrenu, jsou to dva nesmiřitelné tábory. Pěnový polystyren je sice sám o sobě velmi hořlavý, pokud je ale správně namontován, kryt fasádou a jsou dobře vyřešeny u detaily, tak nepředstavuje vyšší riziko požáru," řekl.

Zdroj: ČTK