Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Chaos kolem nové úpravy úrazového pojištění

9. 3. 2012

Nový model úrazového pojištění, který měl začít fungovat v příštím roce, se nejspíš do praxe nezavede a ještě se změní.

Tento závěr vzešel z jednání zástupců  vlády, odborů a zaměstnavatelů. Ministr práce  a sociálních věcí Jaromír Drábek   po jednání tripartity nevyloučil, že by se s přípravami nového systému mohlo začít znovu úplně od začátku. Podle schválených pravidel by úrazové pojištění měla od dvou komerčních pojišťoven převzít Česká správa sociálního zabezpečení. Odbory i zaměstnavatelé nová pravidla kritizovali, žádali jejich zrušení.

Úrazové pojištění mění zákon, který sice začal platit v roce 2006, ale pořád ještě není účinný. Jeho účinnost se totiž několikrát odsouvala, naposledy na leden 2013. Nově by měla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úraze či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se pak platí z tohoto pojištění. Ministerstvo práce přišlo před nedávnem s novelou, která upravovala třeba výši měsíční renty.

Novelu posuzovala legislativní rada vlády. Podle Drábka konstatovala, že s návrhem změn původního zákona z roku 2006 není možné dosáhnout stavu, "který by vyhovoval". Ministr uvedl, že jsou proto nyní tři scénáře. Jedním z nich je možnost, že se sociální partneři a odborníci "vrátí do bodu nula a znovu začnou diskutovat o vhodném systému". Tuto variantu upřednostňují odbory. Další cestou je diskuse o novele zákona či návrat k současnému modelu, který platí od roku 1992.

Zatím tedy není jasné třeba to, kdo by měl úrazové pojištění v budoucnu spravovat. Jestli by ho měly dál mít na starosti komerční pojišťovny, nebo by ho měla převzít ČSSZ či veřejnoprávní úrazová pojišťovna. Zaměstnavatelé a odboráři odkládaný model dlouhodobě kritizují. Podle nich by jen zhoršil situaci zaměstnanců i firem a byl by administrativně náročný. Navíc prý nepamatuje ani na předcházení úrazům či na rehabilitaci po nich. Podle vládních podkladů bylo důvodem odkladů zákona a s ním i nového systému to, že v rozpočtu nebyly peníze a ČSSZ by vše kapacitně nezvládla.