Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů v kabinách nákladních vozů v SRN platí od 25. 5. 2017

12. 6. 2017

Od 25. května 2017 platí v SRN zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů nákladních vozů v kabinách, a to na základě zákona o změně zákona o nákladní přepravě, zákona o jízdním personálu, zákona o regulaci pracovní doby samostatně výdělečně činných řidičů nákladní dopravy, zákona o provozu na silničních komunikacích a zákona o zřízení Spolkového úřadu pro silniční dopravu, který byl zveřejněn ve Spolkovém věstníku.

Německý spolkový sněm schválil zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku v kabinách nákladních vozů, resp. neuznání tohoto odpočinku podle čl. 8, odst. 6, nařízení ES č. 561/2006. V par. 8a zákona o jízdním personálu nově stojí, že „...nebude běžná týdenní doba odpočinku podle článku 8, odstavce 6 dodržována, pokud tato bude strávena ve vozidle nebo na místě bez vhodných možností ke spánku“.

Nedodržování pravidelných odpočinků může být sankcionováno až do výše 30 000 €. Řidiči tak podle platného sazebníku bude hrozit pokuta do výše 60 €, podnikatelskému subjektu až 180 € za každou strávenou hodinu ve vozidle, pokud běžnou týdenní dobu odpočinku řidič nestráví dle platné legislativy, tj. mimo kabinu nákladního vozu, resp. na místě s vhodnými možnostmi ke spánku.

Německý zákonodárce následuje právní úpravy ve Francii, Belgii a Lucembursku mj. v kontextu zhoršení situace na parkovištích a odpočívadlech v blízkosti hranic s uvedenými zeměmi.

Praktické informace pro speditéry od Spolkového úřadu pro nákladní dopravu (BAG)

Na rozdíl od regulace ve Francii nezahrnuje německá právní úprava povinnost, aby řidič doložil účtenku za ubytování v hotelu/pensionu (pro běžnou týdenní dobu odpočinku). Vedle hotelu/pensionu tak v SRN do úvahy přichází např. pobyt u příbuzných či v ubytovacích kapacitách podniku, kam byl náklad dovezen. Podmínkou je dodržení „vhodných podmínek pro spánek“, které dle platné soc. legislativy zahrnují zejm. uzamykatelnou místnost s postelí, sanitární zařízení a zajištění bezpečnosti objektu.

Při kontrole bude řidič dotázán, kde strávil běžnou týdenní dobu odpočinku (adresa, telefon). Uvedené adresy budou namátkově kontrolovány, ať již telefonicky, tak policejní hlídkou. Nicméně účtenka z hotelu/pensionu samozřejmě kontrolní proces usnadní.

/Zdroj: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN/